Przeskocz do treści

Atrakcje

Aktywny wypoczynek:
- szlak kajakowy na rzece Krutynia (30 km od Rańska). Na miejscu do wynajęcia kajaki. Różne długości tras.
- park linowy Lemur Park w Mrągowie (20 km). 4 trasy o różnym stopniu trudności, w tym trasa dla dzieci. Zjazd tyrolski o dł. 150m.
- wycieczki rowerowe; 500m od domu rozpoczynają się piękne, malownicze lasy Puszczy Piskiej z utwardzonymi: asfaltowymi bądź gruntowymi ścieżkami idealnymi do wycieczek rowerowych. Warto zwiedzić na rowerze bądź pieszo florystyczny Rezerwat Przyrody Kulka położony w pasie wschodniego brzegu jeziora Łęsk (5 km od Rańska).
- narciarski oraz całoroczny ośrodek sportowy Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (20 km od Rańska).
- kąpielisko nad jeziorem (zejście z pomostu)
- łódź wiosłowa dla 4 osób oraz kajak 2 – os. – do dyspozycji Gości.

Warto zobaczyć:
- Stolica żeglarska - Mikołajki (40km od Rańska) nazywana Perłą Mazur, Wenecją Północy. Urokliwe miejsce na skrzyżowaniu kilku tras żeglarskich. W sezonie wakacyjnym tętniące życiem i koncertami szant. W pobliżu rezerwat ornitologiczny – „Jezioro Łuknajno”. Warto także odwiedzić Stację PAN w Popielnie zajmującą się badaniami nad dziko żyjącymi: jeleniem, tarpanem i bobrem (zwiedzania muzeum Stacji).
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (40 km). Wiele zwierząt zaprzyjaźniona z człowiekiem, co umożliwia przebywanie na terenie ich naturalnych wybiegów, karmienie i głaskanie.
- Wilczy Szaniec – Kwatera Główna Hitlera w latach 1941 – 1944. Kętrzyn (50km). Zamaskowane w lesie miasteczko składające się z niemal 200 budynków, w tym bunkrów.
- Miasteczko westernowe Mrongoville w Mrągowie (20km). Liczne atrakcje, w tym: strzelnica, nauka rzucania lassem, byk rodeo, pokazy kowbojskie, pokazy iluzji, pokazy tańca can can’a, płukanie złota, programy edukacyjne dla dzieci, kino 5D.
- Szczytno - ruiny Zamku Krzyżackiego z XIV w. oraz muzeum. W centrum miasta znajduje się park, a w nim pomnik Krzysztofa Klenczona (urodził się i dorastał w Szczytnie). Ponadto w parku znajduje się pub „Gama” również poświęcony jego osobie i twórczości.
Pasym (25km) Najstarsze miasto na Mazurach, założone w 1386r. przez Krzyżaków. Malownicze miasto, w którym warto zobaczyć m. in.: zabytkowy stary ratusz, kościół oraz wieżę ciśnień.
- Muzeum rolnicze oraz giełda staroci w Olszynach (30km). Muzeum prezentuje historyczne przedmioty codziennego użytku Mazurów. Giełda staroci odbywa się w każdą niedzielę.

 Imprezy coroczne:
- Piknik Country w Mrągowie (20km) Święto muzyki country, które uatrakcyjniają: Parada Country, pokazy tańca, konkursy, maraton pływacki.
- Dni i Noce Szczytna. Szczytno (20km) Obchodzone co roku, w ostatni weekend lipca trzydniowe święto miasta.
- Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie (20km) Występy zespołów muzycznych i tanecznych m. in. z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw.
- Szanty w Mikołajkach. Dodatkowo w sezonie wakacyjnym w przystani żeglarskiej - cykliczne koncerty.
- Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa w Mikołajkach (40km)

Dla wędkarzy:
- Jez. Rańskie – pow. 290ha, średnia głębokość 3,8m, max. – 8m, typu sandaczowego. Występuje głównie leszcz, lin, płoć, szczupak, węgorz, sandacz. Możliwość łowienia z łodzi oraz z pomostu
- Jezioro Babięty Wielkie (5km od Rańska) – pow. 265ha, max. głębokość 65m, typu sielawowego, Występuje: sielawa, sieja, ukleja, płoć, leszcz, krąp, okoń, szczupak, sandacz, miętus, węgorz, jazgarz, wzdręga i lin. Populacja ryb i połów w jeziorze uznawany jako zadowalający.
- Jezioro Łęsk (5 km) – pow. 116ha, średnia głęb. 11m, max. – 40m, typu sielawowego. Występują: leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, wzdręga, węgorz, miętus, sieja i sielawa.

Dla miłośników grzybobrania i bezkrwawych łowów.
Pobliskie lasy Puszczy Piskiej to idealne miejsce na piesze wycieczki, podczas których można zaobserwować dzikie zwierzęta w tym: sarny, jelenie, dziki oraz dzikie ptactwo. W pobliżu Rańska, na obrzeżach lasów znajdują się ambony obserwacyjne, z których cierpliwi mogą uwiecznić na fotografii wychodzące na żerowiska sarny i jelenie.
To także miejsce idealne na grzybobranie. Charakterystyka położenia terenów leśnych, w tym na zaniżeniu sprawia, że grzybobrania udają się również podczas suchej aury.

Zakładka: Kontakt